Antykoncepcja, co jest najskuteczniejsze

Dodane przez Prowadzenie Stron - pt., 04/30/2021 - 12:18

Antykoncepcja to sposób na udane życie seksualne, które nie będzie wiązało się z posiadaniem potomstwa. Spokój psychiczny pozwoli nam cieszyć się seksem z partnerem. Kochajmy się odpowiedzialnie, będąc świadomymi ryzyka jakie wiąże się ze współżyciem. A jeśli mamy wątpliwości co do wyboru metody antykoncepcyjnej wybierzmy się do ginekologa, który z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie. Możliwości jest kilka, a lekarz dobierze odpowiednie środek dostosowany do naszych potrzeb, wieku, doświadczenia oraz stanu zdrowia. Warto zadbać o właściwą antykoncepcję by móc czerpać z seksu jak najwięcej przyjemności. Bez obaw o zajście w ciążę, a także zmniejszeniu ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na ginekolog.lublin.pl znajdziesz nie tylko ciekawe artykuły na temat antykoncepcji, ale także zagadnienia dotyczące seksu i wizyty u ginekologa.

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Spośród wielu dostępnych metod antykoncepcji warto wybrać nie tylko tą najskuteczniejszą, ale także dostosowaną do naszych możliwości. Obecnie dostępne środki są bardzo zróżnicowana. A do wyboru mamy metody antykoncepcyjne naturalne, hormonalne, chemiczne oraz mechaniczne. To, która się sprawdzi jest indywidualną decyzją każdej pary lub singla. Inną antykoncepcję wybierze para regularnie uprawiająca seks, a jeszcze inną osoba rozpoczynająca współżycie. Wizyta u dobrego ginekologa bez wątpienia pomoże dokonać właściwego wyboru metody antykoncepcyjnej.

Czynniki, które powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, a na które z pewnością lekarz zwróci uwagę to:

 • skuteczność oraz bezpieczeństwo danej metody,
 • skutki uboczne jakie mogą wystąpić,
 • styl życia (używki, dieta, wypoczynek),
 • regularność lub nieregularność odbywanych stosunków,
 • wiek oraz doświadczenie,
 • stan zdrowia,
 • okres karmienia piersią,
 • czy dana metoda nie będzie miała wpływu na posiadanie dzieci w późniejszym czasie.

Przed wyborem metody antykoncepcji koniecznie skonsultujmy ją z ginekologiem, co pozwoli nam uniknąć rozczarowania lub skutków ubocznych.

Dostępne metody antykoncepcyjne

Na rynku dostępnych jest kilka metod antykoncepcyjnych, z których każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Przed zajściem w ciążę można zabezpieczyć się wykorzystując sposób naturalny, chemiczny, mechaniczny lub hormonalny. Jeśli już jesteśmy zdecydowani na antykoncepcję kolejnym krokiem jest umówienie wizyty u ginekologa, który pomoże nam wybrać najlepsze dla zdrowia, wygodne rozwiązanie. Stosowane metody antykoncepcji to:

 • NATURALNA, która jest oczywiście najbezpieczniejsza dla organizmu, bez jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz, a do tego całkowicie bezpłatna. Jednak nie jest ona dla każdej kobiety. Tą metodę antykoncepcji mogą stosować panie, które mają regularne miesiączki. Istotna jest obserwacja ciała oraz to jak się ono zachowuje w trakcie dni płodnych. Stan zdrowia także ma znaczenie, gdyż ewentualne choroby oraz przeziębienie obniżają odporność, co może zaburzyć nasz cykl menstruacyjny. Do naturalnych metod antykoncepcyjnych zalicza się kalendarzyk, obserwację wydzielania śluzu z pochwy (Metoda Billingsów) lub metodę termiczną.
 • CHEMICZNA, czyli nic innego jak środki antykoncepcyjne bazujące na substancjach plemnikobójczych. Mają one za zadanie uniemożliwić wędrówkę plemników do komórki jajowej poprzez ich uszkodzenie. Pamiętajmy, że są to jednak substancje chemiczne, które mogą mieć właściwości alergiczne i drażniące. Najczęściej stosowane środki to żele, pianki, globulki, gąbki dopochwowe oraz kremy o działaniu plemnikobójczym.
 • MECHANICZNA, opierająca się na zastosowaniu przeszkody dla plemników, które nie powinny dotrzeć do komórki jajowej. Nie wpływa ona również negatywnie na organizm kobiety, a w każdym momencie para może zrezygnować z tych środków antykoncepcyjnych. Zaliczane są do nich prezerwatywy, wkładki domaciczne, błony dopochwowe oraz kapturki dopochwowe.
 • HORMONALNE, bazujące na progesteronie lub estrogenie środki antykoncepcyjne pozwalają skutecznie uniemożliwić plemnikom zapłodnieni komórki jajowej. Zastosowanie hormonów zagęszcza śluz lub hamuje owulację. Bezpieczna antykoncepcja hormonalna powinna być rekomendowana i stosowana pod kontrolą lekarza ginekologa. Mamy wówczas pewność, że dawka hormonów dostarczanych do organizmu oraz ich skład jest właściwa. Zdarza się, że antykoncepcja hormonalna może być stosowana jako element kuracji przy leczeniu różnego typu schorzeń, ale to już ustala lekarz specjalista. Spośród tego typu środków mamy do wyboru tabletki, zastrzyki, plastry, implanty, krążki dopochwowe, bądź pigułka „dzień po”.

Wizyta u ginekologa w specjalistycznej poradni w Lublinie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby uzyskać informacje dotyczące skutecznej antykoncepcji nie wpływającej negatywnie na nasze zdrowie. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i cieszyć się udanym seksem.